Wiadomości pogodowe

Reklama
 • chmury

  Zdjęcie: www.sxc.hu

  pogodne niebo nad łąką

  Zdjęcie: www.sxc.hu

 • Światowy Dzień Meteorologii
  23.03.2009 06:42

  23 marca każdego roku Światowa Organizacja Meteorologiczna, która aktualnie posiada 188 członków oraz międzynarodowa społeczność meteorologiczna obchodzi Światowy Dzień Meteorologii. Dzień ten upamiętnia wejście w życie w 1950 r.  Konwencji o Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO-World Meterological Organization). Od tego dnia WMO przejęła obowiązki Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej (IMO), którą utworzono na pierwszym międzynarodowym Kongresie Meteorologicznym w Wiedniu we wrześniu 1873 r., którego celem było ułatwienie współpracy międzynarodowej w dziedzinie meteorologii, w szczególności koordynację obserwacji i standaryzację przyrządów pomiarowych. Po tej zmianie w 1951r., WMO  uznano za wyspecjalizowaną agendę Organizacji Narodów Zjednoczonych. 

  • Reklama


  Stało się tradycją, że Rada Wykonawcza WMO wybiera hasła Światowego Dnia Meteorologii. I tak już w maju 2007 roku na 59 sesji Rady wykonawczej WMO podjęto decyzję, aby Światowy Dzień Meteorologii w 2009 r. obchodzić pod hasłem „Pogoda, klimat i powietrze, którym oddychamy.

  Wybór tegorocznego hasła nie jest przypadkowy. Należy pamiętać, że cała społeczność międzynarodowa na świecie zmaga się z celami postawionymi w tzn. Milenijnych Celach Rozwoju ONZ, w szczególności w zakresie ochrony zdrowia, żywności, bezpieczeństwa zasobów wodnych, zmniejszenia obszarów ubóstwa oraz zwiększenia skuteczności zapobiegania skutkom katastrof naturalnych i ich łagodzenie.

  Orędzie Michela Jarrauda, Sekretarza Generalnego Światowej Organizacji Meteorologicznejz okazji Światowego Dnia Meteorologii 2009

  Autor: Marcin Leszczuk

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.