Wiadomości pogodowe

Reklama
 • Zdjęcie satelitarne w podczerwieni 27.11.2010 21:45 UTC.

  1: Zdjęcie satelitarne w podczerwieni. 27.11.2010 godzina 21:45 UTC.

  Prognozowany opad śniegu ndz/pon.

  2: Prognozowana ilość świeżo spadłego śniegu w nocy z niedzieli na poniedziałek. Model ECMWF.

  Prognozowany opad śniegu pon.

  3: Prognozowana ilość świeżo spadłego śniegu w poniedziałek. Model ECMWF.

  Prognozowany opad śniegu pon/wt.

  4: Prognozowana ilość świeżo spadłego śniegu w nocy z poniedziałku na wtorek. Model ECMWF.

 • Śnieżny poniedziałek!
  27.11.2010 22:08

   

  • Reklama

  O ile w ostatnich dniach mogliśmy poczuć przedsmak zimy, o tyle od poniedziałku ukaże się nam ona w całej krasie. Wszystko za sprawą głębokiego niżu, który przywędruje do nas znad Morza Śródziemnego, zaczerpnąwszy przy tym solidną porcję wilgoci. Układ ten znajduje się obecnie u południowych wybrzeży Hiszpanii (1) i pogłębiając się, przesuwa na wschód i północny wschód. Chmury z nim związane dotrą do Polski w nocy z niedzieli na poniedziałek, a w poniedziałek przykryją przeważającą część naszego kraju. Solidnie sypnie śniegiem, mocno powieje, a dodatkowo zacznie do nas napływać powietrze z północnego wschodu i zrobi się wyraźnie chłodniej. Opady będą zanikać we wtorek nad ranem. Poniżej więcej szczegółów:

  Noc niedziela/poniedziałek (2):

  W pierwszej części nocy strefa opadów śniegu pojawi się na krańcach południowych i będzie przesuwać się w kierunku północnym, by do rana objąć prawie całą południową połowę Polski. Najintensywniejsze opady spodziewane są w drugiej części nocy na obszarze województw: opolskiego, śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego (do 10-15 cm/6h). Wzrośnie prędkość północno-wschodniego wiatru, który będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Na Podkarpaciu i we wschodniej części Małopolski opady śniegu będą nad ranem przechodziły w deszcz ze śniegiem, lokalnie w marznący deszcz. Na drogach będzie bardzo niebezpiecznie!
  Temperatura minimalna wyniesie od (-7)-(-5) na północnym wschodzie do (-4)-(-2) na przeważającym obszarze, tylko na Podkarpaciu około (-1) stopnia.

  Poniedziałek (3):

  Opady śniegu będą stopniowo obejmowały pozostałą część kraju, nie powinno padać jedynie na Wybrzeżu. Na Podkarpaciu będą występowały opady deszczu ze śniegiem i deszczu, pod wieczór ponownie przechodzące w opady śniegu. Najmocniej popada na Lubelszczyźnie, Mazowszu i Podlasiu – w ciągu dnia może spaść 20-30 cm śniegu, lokalnie nawet 40 cm. Sporo opadów także w pasie od Dolnego Śląska i południowej części województwa lubuskiego po Mazury oraz w południowej Wielkopolsce, i w województwach świętokrzyskim i łódzkim oraz opolskim i śląskim (na północy) – 10-15, lokalnie 20 cm śniegu/12h. Będzie wiał dość silny i porywisty wiatr, powodując zawieje i zamiecie śnieżne.
  Temperatura maksymalna od (-7)-(-4) na północnym wschodzie do (-3)-(-1) na przeważającym obszarze, 0-1 stopnia w Małopolsce i 2-5 stopni na Podkarpaciu.

  Noc poniedziałek/wtorek (4):

  Opady będą powoli słabnąć i odsuwać się na wschód. Najwięcej śniegu spadnie w północno-wschodniej części kraju, 5-10, lokalnie 15 cm/12h. Nadal będzie wiał dość silny i porywisty wiatr, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
  Temperatura minimalna wyniesie od (-11)-(-10) stopni na północnym wschodzie do (-9)-(-6) stopni na pozostałym obszarze, tylko nad morzem (-4)-(-3) stopnie.


  Zachęcamy, by sprawdzać naszą prognozę krótkoterminową i czytać ostrzeżenia na stronie. Prawdopodobnie nastąpią jeszcze lekkie korekty w przewidywanej trasie niżu i, co za tym idzie, w rozmieszczeniu stref o największej intensywności opadów. Warto dlatego śledzić sytuację i pozostawać na bieżąco z najnowszymi prognozami.

  Autor: Piotr Abramczyk

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.