Wiadomości pogodowe

Reklama
 • 1) Fotografia z galerii zdjęć przesłanych przez internautów. Autor: Jerzy Mączewski

  2) Prognoza rozkładu ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza w nadchodzącym tygodniu. Źródło: www.meteopower.com

  3) Prognoza rozkładu temperatury na poziomie 850hPa (na wysokości ok. 1500m) w nadchodzącym tygodniu. Źródło: www.meteopower.com

 • Prognoza pogody na tydzień 23-29.01.2015
  22.01.2016 00:35

  Wszystko wskazuje na to, że w nadchodzącym tygodniu „odrodzi” się zachodnia i południowo-zachodnia cyrkulacja antycyklonalna. Taka cyrkulacja spowoduje napływ cieplejszych mas powietrza z zachodu i południowego zachodu, więc zima na chwilę odpuści.

  • Reklama

  Z prognozy rozkładu ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza z modelu ECMWF (rys. 1), łatwo zauważyć, że początkowo cała Europa będzie znajdowała się w polu podwyższonego ciśnienia związanego z wyżami nad centralnej Europu, a głęboki niż będzie znajdował się na północnym Atlantyku (okolice Grenlandii i Islandii). W tygodniu nastąpi powolna przebudowa pola barycznego. Wyż znad centralnej Europy osłabnie ustępując na północy (nad Skandynawią i Wyspami Brytyjskimi) miejscami niżom.

  Porównując prognozowany rozkład ciśnienia na poziomie morza z typami cyrkulacji wg. B. Osuchowskiej – Klein, można zauważyć podobieństwo do dwóch typów cyrkulacji. Początkowo do typu D2C, a od wtorku (wraz z prognozowaną przebudową pola barycznego) do typu C2D. Oba te typy występują zimą i charakteryzują się zachmurzeniem dużym z rozpogodzeniami, występują chmury warstwowe; opady są niewielkie (0,5 mm/dobę), ciągłe w postaci deszczu, mżawki okresami śniegu; w typach tych do Polski z zachodu i południowego zachodu napływają cieplejsze masy powietrza głównie polarnego morskiego, przez co średnia temperatura powietrza jest wyższa od średniej z wielolecia; wiatry słabe i umiarkowane z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich, często występują mgły

  Ciepły tydzień potwierdza też prognoza temperatury na poziomie 850hPa (rys. 2), na którym widać, że w sobotę Polską będzie znajdowała się jeszcze w chłodnym powietrzu, ale w kolejnych dniach z zachodu będą napływać cieplejsze masy powietrza.

  Ale przejdźmy do szczegółów.

  W sobotę z zachodu do centrum Polski będzie przemieszczał się front atmosferyczny, za którym zacznie napływać cieplejsze powietrze, które będzie spychać na wschód zalegające chłodne powietrze. Na zachodzie w strefie frontu atmosferycznego zachmurzenie całkowite z opadami śniegu, a na południowym zachodzie kraju z opadami mieszanymi deszczu ze  śniegiem, miejscami deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnianiami na południowym wschodzie kraju. Sobota jeszcze chłodna, temperatura maksymalna wyniesie od (-7)-(-5) stopni na Suwalszczyźnie, Podlasiu, Mazurach i Warmii do 1-3 stopni na zachodzie.  

  W niedzielę wspomniany wyżej front, będzie kontynuował swoją powolną wędrówkę z centrum na wschód. W całym kraju będzie mglisto i pochmurno, a opady związane z tym frontem (rano na wschodzie i w centrum śniegu, a po cieplejsze stronie frontu czyli na zachodzie deszczu lub mżawki) będą powoli przemieszczały się na wschód. Temperatura maksymalna wyniesie od (-4)-(-2) stopni na wschodzie do 2-4 stopni na zachodzie.

  W poniedziałek pochmurny i mglisty, dodatkowo we wschodniej połowie kraju oraz na południu występować będą opady śniegu zanikające po południu, a na pozostałym obszarze słabe opady mżawki. Wieczorem będą pojawiały się mgły. Temperatura maksymalna od 0-1 stopnia na krańcach wschodnich, przez 2-3 stopnie w centrum do 3-4 stopni na zachodzie.

  Wtorek nadal pochmurny i mglisty, miejscami mgły mogą utrzymywać się przez cały dzień. Dodatkowo lokalnie na północy, północnym zachodzie, a po południu w zachodniej Polsce pojawią się słabe opady deszczu lub mżawki. Temperatura maksymalna od 2-3 stopni na wschodzie do 6-8 stopni na zachodzie.

  W kolejnych dniach nadal pochmurno i ciepło. Opady głównie deszczu, jedynie w godzinach nocnych, rano oraz wieczorem pojawiać się będą opady mieszane deszczu ze śniegiem miejscami śniegu. Temperatury od 3-4 stopni na wschodzie do 6-8 stopni na zachodzie.

  Podsumowując prognozę można stwierdzić, że w tym tygodniu zima odpuści. Ale mam nadzieję, że tylko na moment.

  Autor: Marcin Leszczuk

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.