Wiadomości pogodowe

Reklama
 • 1. Z galerii zdjęć przesłanych przez internautów, autor zdjęcia Gabriela Suska

  2. Z galerii zdjęć przesłanych przez internautów, autor zdjęcia Gabriela Suska

  3. Z galerii zdjęć przesłanych przez internautów, autor zdjęcia Józef Gigoń

  4. Z galerii zdjęć przesłanych przez internautów, autor zdjęcia Ryszarda Szymańska

  5. Typ B – południowa cyrkulacja cykloniczna

 • Prognoza pogody na tydzień 21.02-27.02.2015
  20.02.2015 00:41

  W ubiegłym tygodniu mieliśmy do czynienia z pogodową przeplatanką – raz świeciło słońce, a na niebie nie było ani jednej chmurki (tak jak to miało miejsce w sobotę i we wtorek), a raz chmury szczelnie przykrywały niebo (tak jak to miało miejsce w niedzielę, środę i w czwartek. A co czeka na w nadchodzącym tygodniu, zaraz postaram się to opisać.

  • Reklama

  W dzisiejszej prognozie na nadchodzący tydzień znów odwołam się do typów cyrkulacji atmosferycznej zaproponowanej przez p. B. Osuchowską – Klein.

  Przeglądając mapy prognostyczne rozkładu ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza nadchodzącym tygodniu można stwierdzić, że Europa Środkowa i część Atlantyku objęta będzie polem niskiego ciśnienia, którego centrum w różnych dniach będzie znajdowało się to nad północnym Atlantykiem, to nad Morzem Norweskim bądź nad Morzem Północnym, a pole wysokiego ciśnienia będą stanowiły wyż Azorski oraz wyż zlokalizowany nad Rosją.

  Taki rozkład ciśnienia atmosferycznego odpowiada cyrkulacji typu B – czyli południowo–zachodniej cyrkulacji cyklonalnej. Ten typ cyrkulacji jest charakterystyczny dla chłodnej pory roku, średnio trwa ok. 3 dni, i prawie nie występuje latem.

  Jeśli chodzi o pogodę to w tym typie cyrkulacji – zachmurzenie na ogół jest duże z przejaśnieniami, dominują chmury warstwowe Stratus, Stratocumulus i Nimbostratus. Występują opady mieszane śniegu, deszczu lub mżawki, w wysokości około 2 mm/dobę. Temperatura średnia wynosi ok. 3°C powyżej normalnej dla poszczególnych miesięcy, a wiatry na ogół słabe (do 3 m/s) z przewagą kierunków południowych. W nocy często występują mgły i zamglenia.

   

  Ale dość już rozważań, przejdźmy do szczegółów.

  W sobotę Polska znajdzie się w tzw. wycinku ciepłym niżu, którego centrum będzie znajdowało się nad Danią. Nadal pozostawać będziemy w ciepłej masie powietrza polarnego morskiego. W dzień prawie w całym kraju zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, ale słońca nie zabraknie, bo będą to głównie chmury piętra wysokiego i średniego, przez które będą przebijały się promienie słoneczne. Więcej chmur będzie na północnym zachodzie, a po południu również na zachodzie i tam mogą występować lokalne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 6-7 stopni na północnym wschodzie do 10-12 stopni na zachodzie i Roztoczu, poza tym od 8 do 10 stopni.

  W niedzielę nad Polska z zachodu na wschód będzie przemieszczał się front atmosferyczny, dlatego też w całym kraju zachmurzenie duże miejscami całkowite, jedynie po południu mieszkańcy zachodniej Polski mogą liczyć na przejaśnienia. Miejscami zwłaszcza w pasie od północnego-wschodu przez centrum i wschód po południe występować będą opady deszczu, mżawki, miejscami na północnym wschodzie deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 5-7 stopni na przeważającym obszarze do 8-10 stopni na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, a na Roztoczu miejscami będzie aż 12 stopni.

  W poniedziałek znów na niebie będą dominowały chmury, których najwięcej będzie na zachodzie, północnym zachodzie i północy, tam też występować będą opady deszczu, a przed południem miejscami deszczu ze śniegiem. Nadal będzie ciepło, temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 5-6 stopni w północnej Polsce do 8-10 stopni na pozostałym obszarze, miejscami na Roztoczu będzie około 11-12 stopni.

  We wtorek pochmurno z opadami deszczu, lokalnie w górach, na wyżynach oraz na Suwalszczyźnie z opadami deszczu ze śniegiem. W ciągu dnia od zachodu opady będą zanikały. Temperatura wyrównana w całym kraju, prognozowana temperatura maksymalna wyniesie od 6 do 8 stopni, chłodniej będzie jedynie w górach, na przedgórzach i pogórzach oraz na Suwalszczyźnie – od 3 do 5 stopni. 

  W kolejnych dniach nadal przewaga chmur.

  W środę i w czwartek opady deszczu oraz zachmurzenie duże i całkowite prognozowane są mniej więcej na wschód od linii Kętrzyn – Warszawa – Opole, w górach i na wyżynach występować będą opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Nad resztą kraju będą występowały przejaśnienia – zachmurzenie duże i umiarkowane.

  W piątek – prognozowane jest kolejny front atmosferyczny, który będzie przemieszczał się z zachodu na wschód.  Dlatego też w całym kraju zachmurzenie duże miejscami całkowite z opadami deszczu, w górach deszczu ze śniegiem i śniegu.

  W tych dniach temperatura wyrównana w całym kraju, prognozowana temperatura maksymalna wyniesie od 5 do 8 stopni, chłodniej będzie jedynie w górach, na przedgórzach i pogórzach – od 1 do 4 stopni, a wysoko w górach temperatury ujemne. 

  Noce będą mgliste, a jeśli chodzi o temperatury to wszystko będzie zależało od zachmurzenia. Tam gdzie będzie występowała tzw. „pierzynka” z chmur to temperatury będą dodatnie, a jeśli tej „kołderki” nie będzie to występować będzie lekki mróz do (-3) -(-2) stopni.

  Podsumowując, nadchodzący tydzień będzie pochmurny, ale ciepły.

   

  Autor: Marcin Leszczuk

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.