Wiadomości pogodowe

Reklama
 • 1) Fotografia z galerii zdjęć przesłanych przez internautów. Autor: Piotr Abramczyk

  2) Mapa prognozy rozkładu temperatury na niedzielę na godz. 00UTC w wyższych warstwach atmosfery w tym przypadku na poziomie 850hPa. Źródło: www.meteopower.com

  3) Prognoza ECMWF Ensemble temperatury dla Warszawy. Przerywana fioletowa linia - norma klimatyczna. Prognoza z 17.12.2015 12UTC. Źródło: www.meteopower.com

  4) Typ D2C – południowo-zachodnia i południowa cyrkulacja cykloniczna. Źródło: „Katalog typów cyrkulacji atmosferycznej (1976-1990)” B. Osuchowska – Klein, IMGW. Warszawa 1991

  5) Mapa prognozy rozkładu ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza na poniedziałek na godz. 00UTC. Źródło: www.meteopower.com

 • Prognoza pogody na tydzień 19-25.12.2015 oraz na Święta Bożego Narodzenia
  18.12.2015 01:11

  Ostatni przed świętami tydzień zapowiada się pochmurny, ciepły z niewielką ilością opadów deszczu. W święta sytuacja się nie zmieni…

  • Reklama

  Aby napisać w miarę dokładną prognozę na nadchodzący tydzień oraz na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia przejrzałem wyniki rozkładu ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza oraz mapy górnych poziomów izobarycznych pochodzące z modelu ECMWF. Dlaczego ten, a nie inny model? Dlatego, że uważam go za jeden z lepszych, jeśli chodzi o prognozy długoterminowe.

  Ostatnie wyniki modelu nie dają złudzeń, nie będzie białych świąt. Na mapach prognostycznych wyższych poziomów izobarycznych wyraźnie widać, że w nadchodzących dniach z południowego zachodu i zachodu będą napływały cieplejsze i wilgotne masy powietrza (rys. 2 i 3). Taki stan utrzyma się do końca świąt, a nie jest wykluczone, że nawet do końca roku.

  Jeśli chodzi o rozkład ciśnienia na poziomie morza, to porównując prognozy z typami cyrkulacji wg. B. Osuchowskiej – Klein, łatwo zauważyć podobieństwo do cyrkulacji typu D2C (rys. 4 i 5), czyli zachodniej cyrkulacji antycyklonalnej. Na północy i na północnym zachodzie obszaru nas interesującego, (czyli od północno-zachodniej Rosji po północny Atlantyk) znajdują się ośrodki niskiego ciśnienia z centrum na południowy - zachód od Islandii i na wschód lub północny wschód od Skandynawii, a pole wysokiego ciśnienia obejmuje południową i południowo - wschodnią część Europy - od Atlantyku aż po Ural.

  W tym typie cyrkulacji w chłodnej porze roku (patrz w ziemie) pogoda generalnie jest następująca: zachmurzenie przeważnie duże przejaśnianiami, najczęściej występują chmury warstwowe; opady są niewielkie (0,5 mm/dobę), ciągłe w postaci deszczu, lub mżawki (w sprzyjających temperaturach śniegu); typ ten jest jednym z najcieplejszych typów cyrkulacji dla wszystkich pór roku; średnia temp. wynosi 4°C powyżej średnich wartości; wiatry są słabe i umiarkowane z kierunku zachodniego i południowo-zachodniego; w nocy występują zamglenia, często występują mgły.

  Już po tym wstępie widać, że będzie pochmurno i bardzo ciepło, jak na drugą połowę grudnia. Ale przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo, jak będzie wyglądała pogoda w nadchodzących dniach.

  W sobotę w całym kraju będzie pochmurno, zachmurzenie całkowite, jedynie w drugiej części dnia na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce będzie się przejaśniać i tu zachmurzenie będzie duże z przejaśnianiami. Przed południem słabe lokalne opady mżawki mogą występować we wschodniej Polsce. Prognozowana temperatura maksymalna wynosi od 7-8 stopni na północnym wschodzie do 10-11 stopni na zachodzie i południowym zachodzie kraju.

  W niedzielę poranek przywita nas zamgleniami, a zachmurzenie będzie w północnej połowie kraju duże i całkowite, a w południowej połowie kraju duże. W ciągu dnia zachmurzenie duże miejscami całkowite będzie występowało w północnej i północno-zachodniej Polsce, a na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie duże z przejaśnieniami, a na Podkarpaciu wieczorem rozpogodzi się. Temperatura maksymalna będzie wynosiła od 4-7 stopni na południowym wschodzie kraju do 10-11 stopni miejscami 12 stopni na zachodzie.

  W poniedziałek nad Polską z północnego zachodu na południowy wschód będzie przemieszczał się front atmosferyczny i dlatego w poniedziałek na ogół zachmurzenie będzie duże i całkowite z lokalnymi, słabymi opadami deszczu i deszczu przelotnego, jedynie bez opadów w południowo-wschodniej i południowej Polsce. Temperatura maksymalna od 4-8 stopni na południowym wschodzie do 10-12 stopni na zachodzie.

  We wtorek w północnej połowie kraju zachmurzenie będzie duże i całkowite z lokalnymi słabymi opadami deszczu, głównie na Pomorzu, a w południowej połowie kraju duże z lokalnymi przejaśnianiami. Temperatura maksymalna od 6-9 stopni na południowym wschodzie, przez 10-11 stopni na przeważającym obszarze do 11-12 stopni na zachodzie.

  W środę znów Polska podzielona. Na północy zachmurzenie przeważnie duże, a na Pomorzu mogą występować słabe lokalne opady deszczu. Na południu początkowo duże z przejaśnianiami, a w ciągu dnia przeważnie umiarkowane, a wieczorem miejscami małe. Temperatura maksymalna od 5-8 stopni na południowym wschodzie, przez 10-12 stopni na przeważającym obszarze do 12-14 stopni na zachodzie i południowym zachodzie.

  Święta Bożego Narodzenia

  W czwartek, czyli w wigilię zachmurzenie duże miejscami umiarkowane i bez opadów. Temperatura maksymalna od 5-7 stopni na południowym wschodzie, przez 8-9 stopni na przeważającym obszarze do 9-11 stopni na zachodzie.

  W piątek i w sobotę, czyli w pierwszy i drugi dzień świąt poranek w wielu miejscach przywita nas zamgleniami, a na wyżynach i w górach pojawi się nawet mgła. W dzień zachmurzenie przeważnie duże, na większe przejaśniania mogą liczyć jedynie mieszkańcy południowo-zachodniej i zachodniej Polski. Będzie chłodniej. W piątek temperatura maksymalna wynosić będzie od 6-7 stopni na wschodzie do 9-10 stopni na zachodzie, a w sobotę od 4-5 stopni na północnym wschodzie do 8-9 stopni na zachodzie.

  Autor: Marcin Leszczuk

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.