Wiadomości pogodowe

Reklama
 • 1) Fotografia z galerii zdjęć nadesłanych przez Internautów. Autor: Jan Biela

  1) Fotografia z galerii zdjęć nadesłanych przez Internautów. Autor: Jan Biela

  2) Fotografia z galerii zdjęć nadesłanych przez Internautów. Autor: Gabriela Susaka

 • Prognoza pogody na tydzień 16.12-22.12.2017
  15.12.2017 02:54

  Ostatni przed Świętami tydzień. Zapewne każdy z nas już teraz zastanawia się czy w tym roku święta będą „białe” czy może wzorem ubiegłych lat śniegu nie będzie. Ale za nim postaram się odpowiedzieć na te pytanie to przyjrzyjmy się co będzie się działo w przyrodzie w najbliższym tygodniu.

  • Reklama

   

  Przeglądając prognostyczne mapy rozkładu ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza na sobotę łatwo zauważyć, że Polska będzie znajdowała się w polu obniżonego ciśnienia, które rozciągać się będzie do Morza Arktycznego przez centralną i wschodnią Europę po basen Morza Śródziemnego. Nad Rosją będzie zaległ wyż, a nad Atlantykiem wyż azorski, który obejmie swym zasięgiem zachodnią Europę. Taki rozkład ciśnienia atmosferycznego jest zbliżony do rozkładu ciśnienia cyrkulacji atmosferycznej typu CB zaproponowanej wg. Pani Osuchowskiej-Klein. Wg. tej klasyfikacji jest to północno-zachodnia cyrkulacja cykloniczna. Ten typ cyrkulacji zimą cechuje się zachmurzeniem całkowitym lub dużym, głównie warstwowym, występują opady ciągłe głównie śniegu. Ale przejdźmy do prognozy na sobotę.

  Najnowsze prognozy potwierdzają powyższe przypuszczenia. Sobota będzie pochmurna -  zachmurzenie będzie przeważnie całkowite z lokalnymi przejaśnianiami. System zachmurzenia będą tworzyły głównie chmury warstwowe Stratocumulus miejscami zwłaszcza przed południem również niskie chmury Stratus, nieco inny system zachmurzenia będzie występował jedynie na południowym wschodzie, gdzie będzie on związany z przebiegającym na wschód od naszych granic systemem frontu atmosferycznego. Miejscami występować będą słabe opady śniegu, jedynie na południowym wschodzie opadów śniegu będzie nieco więcej. Temperatury maksymalne od 0 do 2 stopni, miejscami na Pomorzu około 3 stopni, w górach od (-3) do 1 stopnia.

  W niedzielę będzie następowała powolna przebudowa pola barycznego. Ciśnienie będzie wzrastało za sprawą wyżu azorskiego, który zacznie obejmować swym zasięgiem większą część kontynentu. Pomimo przebudowy pola barycznego, niedziela też będzie pochmurna, przeważać będzie zachmurzenie całkowite, jedynie w drugiej części dnia na Pomorzu pojawią się większe przejaśniania i rozpogodzenia. W niedzielę w całym kraju występować będę miejscami słabe opady lub przelotne opady śniegu, a temperatura maksymalna wyniesie od 0-1 stopnia na północnym wschodzie do 2-3 stopni na zachodzie i nad samym morzem, chłodniej będzie w górach od (-3) do 0 stopni.

  W poniedziałek Polska znajdzie się w polu podwyższonego ciśnienia – dzień będzie pochmurny – zachmurzenie całkowite do dużego i miejscami pojawi się słaby opad śniegu, więcej opadów śniegu pojawi się w zachodniej Polsce, frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Skandynawii. Temperatura maksymalna wyniesie od (-1)- 0 stopni na wschodzie do 2-3 stopni na zachodzie, w górach chłodniej od (-3) do 0 stopni.

  Od wtorku do środy pochmurno miejscami mogą pojawić się słabe opady: na wschodzie śniegu, a na zachodzie deszczu lub mżawki, a noce i poranki dodatkowo będą mgliste. Temperatura maksymalna w te dni wyniesie od (-1)-1 stopnia na wschodzie do 2-4 stopni na zachodzie, w górach chłodniej od (-3) do 0 stopni.

  W czwartek i w piątek pochmurno z opadami deszczu, a nocami śniegu. Temperatura maksymalna: w czwartek od 2-3 stopni na wschodzie do 5-7 stopni na zachodzie, a w piątek od 2-3 stopni na wschodzie do 4-6 stopni na zachodzie.

  A jak ze świętami? Wygląda na to, że niż który przyniesie pochmurną i deszczową aurę w piątek, sprowadzi też do Polski chłodne powietrze, a co ca tym idzie w kolejnych dniach opady śniegu. Ale raczej nie możemy liczyć na tzw. „białe święta: gdyż przy temperaturach dodatnich w ciągu dnia śnieg będzie się szybko topił.

   

  Autor: Marcin Leszczuk

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.