Wiadomości pogodowe

Reklama
 • chmury_tytulowy

  Zdjęcie nadesłane przez Panią Ewę Piotrowską.

  zachod_slonca

  Zdjęcie nadesłane przez Panią Ryszardę Szymańską.

  wschod_slonca

  Zdjęcie nadesłane przez Panią Ryszardę Szymańską.

 • Prognoza pogody na tydzień 11-17.09.2010
  10.09.2010 19:16

   

  • Reklama

  Prognozy przewidują, że w pierwszej części nowego tygodnia przez Polskę przebiegał będzie wał wyżowy, łączący układy znad Azorów i Rosji i zapewniający nam dobrą pogodę. W następnych dniach nadal pozostawać będziemy w obszarze podwyższonego ciśnienia, choć zaznaczy się wpływ zatoki niżu znad Morza Norweskiego i gdzieniegdzie przelotnie popada deszcz.

  Sobota zapowiada się pochmurnie w Polsce południowo-wschodniej i na krańcach wschodnich. Tam też popada deszcz lub mżawka. Na pozostałym obszarze bez opadów i dość pogodnie, przeważnie zachmurzenie umiarkowane i małe. Temperatury maksymalne od 15-18 stopni we wschodniej połowie kraju do 19-22 w zachodniej. Niedziela już ładna w całym kraju, z zachmurzeniem umiarkowanym do dużego i rozpogodzeniami w wielu regionach Polski. Termometry wskażą od 18-20 stopni na wschodzie do 21-23 na zachodzie. Noce pogodne, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym, okresami dużym, lecz w całej Polsce pojawiać się będą zamglenia i lokalne mgły. Temperatury minimalne od 8 do 11 stopni, na Wybrzeżu do 12 stopni.

  W poniedziałek, wtorek i środę najładniejsza pogoda na południowym wschodzie – zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z przejaśnieniami. W środę na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim może pokropić słaby deszcz. Temperatury maksymalne w tych dniach wynosić będą od 19 do 22 stopni, tylko w środę na północnym zachodzie zrobi się nieco chłodniej, 17-18 stopni. Nocami podobnie -  zachmurzenie przeważnie umiarkowane i duże, z rozpogodzeniami, zwłaszcza na wschodzie i południowym wschodzie. W całym kraju liczne zamglenia. W nocy ze środy na czwartek na północy i na południowym zachodzie może popadać słaby deszcz. Temperatury minimalne przeważnie 8-11 stopni, na Wybrzeżu 12.

  Czwartek i piątek z zachmurzeniem dużym i przejaśnieniami. Na ogół bez opadów, tylko na północy możliwy przelotny deszcz. Zrobi się nieco chłodniej, temperatury maksymalne osiągną w czwartek 19-20 stopni na południowym wschodzie i 17-18 na pozostałym obszarze, w piątek odpowiednio 18-19 i 15-17 stopni. Nocami 8-10 stopni.

  Przypominamy, że prognozy długoterminowe, obarczone są pewnym ryzykiem – wiele procesów zachodzących w atmosferze przebiega bowiem w sposób chaotyczny, nieprzewidywalny, a wystąpienie (lub nie) każdego z nich ma wpływ na dalszy rozwój sytuacji synoptycznej. Efekt ten potęguje się z czasem, stąd często nieznaczne, wydawać by się mogło, zmiany w rozkładzie ciśnienia, mają poważne konsekwencje dla prognozy, np. na 5 dzień do przodu. Współczesna meteorologia radzi sobie z tym problemem stosując tzw. prognozy ensemble, badające różne warianty rozwoju sytuacji atmosferycznej. W ten sposób jesteśmy w stanie określić, które scenariusze pogodowe są bardziej prawdopodobne, a które mniej i wybrać ten, który naszym zdaniem ma największe szanse zaistnienia w przyszłości. Niemniej jednak, prognozy wybiegające ponad 5-6 dni w przyszłość (choć to zależy jeszcze od sytuacji atmosferycznej) powinno traktować się bardziej w sposób orientacyjny, przywiązując wagę raczej do tendencji i kierunku zmian w pogodzie, niż do precyzyjnych wartości parametrów meteorologicznych. Tych ostatnich za to należy szukać w prognozach krótkoterminowych. Zachęcamy zatem, by być na bieżąco z pogodą i codziennie sprawdzać prognozę dla swojej miejscowości. Oczywiście - na www.meteogroup.pl!:-)

   

  Autor: Piotr Abramczyk

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.