Wiadomości pogodowe

Reklama
 • (1) Fotografia z galerii zdjęć nadesłanych przez internautów. Zdjęcie tytułowe. Autor: Natalia Pacynko.

  (1) Fotografia z galerii zdjęć nadesłanych przez internautów. Zdjęcie tytułowe. Autor: Natalia Pacynko.

  (2) Zdjęcie satelitarne.

  (2) Zdjęcie satelitarne.

  (3) Mapa górna 500hPa, prognoza geopotencjału na 12UTC na sobotę 10.08.2013.

  (3) Mapa górna 500hPa, prognoza geopotencjału na 12UTC na sobotę 10.08.2013.

  (4) Prognozowane temperatury maksymalne na sobotę 10.08.2013.

  (4) Prognozowane temperatury maksymalne na sobotę 10.08.2013.

  (5) Prognozowane temperatury maksymalne na niedzielę 11.08.2013.

  (5) Prognozowane temperatury maksymalne na niedzielę 11.08.2013.

  (6) Fotografia z galerii zdjęć nadesłanych przez internautów. Autor: Ryszarda Szymańska.

  (6) Fotografia z galerii zdjęć nadesłanych przez internautów. Autor: Ryszarda Szymańska.

  (7) Fotografia z galerii zdjęć nadesłanych przez internautów. Autor: Jan Walerych

  (7) Fotografia z galerii zdjęć nadesłanych przez internautów. Autor: Jan Walerych

 • Prognoza pogody na tydzień 10.08-16.08.2013
  09.08.2013 12:28

  W ostatnim tygodniu w Polsce zmagaliśmy się z bardzo wysokimi temperaturami, a dodatkowo głównie na zachodzie w nocy oraz w godzinach przedpołudniowych występowały bardzo intensywne burze.

  • Reklama

  Wszystko wskazuje na to, że pogoda w nadchodzącym tygodniu zmieni się radykalnie. Obecnie następuje przebudowa pola barycznego w środkowej troposferze, czego oznaką jest front atmosferyczny (widoczny na zdjęciu satelitarnym nr 2), który obecnie przemieszcza się nad Polską, oddzielając bardzo ciepłe powietrze zwrotnikowe znajdujące się przed frontem od chłodniejszego powietrza polarnego morskiego napływającego za ww. frontem.

  Gdy nastąpi już przebudowa pola barycznego, to układem sterującym pogodą w Polsce będzie niż (rys. 3), którego centrum będzie znajdować się początkowo nad północnym Atlantykiem, a w drugiej części terminu prognozy nad Skandynawią. Dlatego też w nadchodzącym tygodniu odpoczniemy od upałów, bo powietrze napływające do Polski będzie pochodziło znad Atlantyku.

  W sobotę w dalszym ciągu nad Polską będzie znajdował się front atmosferyczny z opadami deszczu. Z prognoz wynika, że początkowo na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie będzie całkowite lokalnie duże z opadami deszczu, a w centrum i na wschodzie występować będą również burze, jedynie na zachodzie i na południowym-wschodzie zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, bez opadów. W ciągu dnia front atmosferyczny oraz związane z nim zachmurzenie, opady i burze będą przemieszczały się na wschód, a na zachodzie zachmurzenie będzie malało do umiarkowanego, a wieczorem do małego. Z zachodu i północnego zachodu napływać będzie chłodniejsze powietrze polarne morskie i dlatego temperatury maksymalne wyniosą od 18-22 stopni w pasie od północnego-zachodu przez centrum po południe, przez 23-25 stopni na zachodzie i północnym-zachodzie do 26-30 stopni na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, lokalnie na Lubelszczyźnie 32-33 stopnie.

  W niedzielę rano na południowym-wschodzie występować będą jeszcze opady deszczu związane z ww. frontem atmosferycznym i tu zachmurzenie będzie duże, a na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie małe lub umiarkowane. W ciągu dnia będzie dość pogodnie, zachmurzenie będzie umiarkowane, a po południu nad zachodnią i północną Polskę napływać będzie więcej chmur, wśród których będą występowały chmury kłębiasto-deszczowe dające przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 20-21 stopni na Pomorzu Zachodnim i Gdańskim do 24-25 stopni na południowym-wschodzie, na pozostałym obszarze temperatura będzie wyrównana od 22 do 24 stopni.

  Poniedziałek po pogodnym poranku, w ciągu dnia z zachodu napływać będzie coraz więcej chmur i wieczorem na zachodzie i północy zachmurzenie będzie duże i całkowite w pasie od Podlasia przez centrum po Opolszczyznę i Śląsk umiarkowane i duże, a na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie umiarkowane i małe. Dodatkowo lokalnie, zwłaszcza na północnym-zachodzie występować będą przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 21-23 stopni na północy kraju przez 24-25 stopni w pasie województw centralnych do 24-27 stopni na południu kraju.

  We wtorek nad Polską z zachodu na wschód będzie przemieszczał się chłodny front atmosferyczny przynosząc przelotne opady deszczu i burze. Zachmurzenie w całym kraju będzie duże i całkowite, dopiero po południu na zachodzie będzie malało do umiarkowanego i małego. Temperatura maksymalna wyniesie od 18-20 stopni na północy kraju do 22-24 stopni na południowym-wschodzie na pozostałym obszarze od 20 do 22 stopni.

  Od środy do piątku W tych dniach zachmurzenie przeważnie będzie umiarkowane, lokalnie duże, a jeśli chodzi o opady to będą miały charakter przelotny i występować będą głównie na północy kraju. Jeśli chodzi o temperatury to z każdym dniem będzie nieco cieplej. W środę prognozowane temperatury wynoszą od 18 do 20 stopni, w czwartek od 20 do 23 stopni, a w piątek od 22 do 25 stopni.

   

  Autor: Marcin Leszczuk

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.