Wiadomości pogodowe

Reklama
 • (1) Fotografia z galerii zdjęć autora.

  (1) Fotografia z galerii zdjęć autora.

  (2) Typ BE – południowa cyrkulacja pośrednia między cyrkulacją cykloniczną i antycykloniczną. (źródło „Katalog typów cyrkulacji atmosferycznej (1976-1990)” B. Osuchowska – Klein IMGW. Warszawa 1991)

  (2) Typ BE – południowa cyrkulacja pośrednia między cyrkulacją cykloniczną i antycykloniczną. (źródło „Katalog typów cyrkulacji atmosferycznej (1976-1990)” B. Osuchowska – Klein IMGW. Warszawa 1991)

  (3) Fotografia z galerii zdjęć autora.

  (3) Fotografia z galerii zdjęć autora.

  (4) Fotografia z galerii zdjęć autora.

  (4) Fotografia z galerii zdjęć autora.

  (5) Fotografia z galerii zdjęć autora.

  (5) Fotografia z galerii zdjęć autora.

 • Prognoza pogody na tydzień 08-14.11.2014
  06.11.2014 23:39

  Najbliższy tydzień znów ciepły, choć tym razem będzie pochmurno, a w ciągu nocy i przed południem znów będą występowały mgły i silne zamglenia.

  • Reklama

  Przygotowując się do napisania prognozy pogody na nadchodzący tydzień, znów jak to mam w zwyczaju przeglądałem prognostyczne mapy modelu ECMWF przedstawiające rozkład ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza oraz geopotencjału w wyższych warstwach atmosfery.

  Z dzisiejszych map rozkładu ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza wynika, że silnie rozbudowany wyż wschodnioeuropejski krańcami będzie sięgał obszaru Polski i będzie blokował silnie rozwinięty niż islandzki, który przesunięty będzie na południe od normalnego położenia i będzie zajmował bardzo rozległy obszar (prawie cały północny Atlantyk, zachodnią część Morza Śródziemnego, Europę Środkową i Zachodnią)

  Przeglądając i porównując rozkład ciśnienia w nadchodzącym tygodniu z „Katalogiem typów cyrkulacji atmosferycznej (1976-1990)” opracowanym przez B. Osuchowska – Klein (IMGW. Warszawa 1991), łatwo stwierdzić, że odpowiada ona typowi BE, czyli południowej cyrkulacji pośredniej między cyrkulacją cyklonalną a antycyklonalną.

  Cyrkulacja ta występuje tylko jesienią, a średni czas jej trwania wynosi 5 dni. Pogoda w tym typie cyrkulacji charakteryzuje się: zachmurzeniem dużym z przejaśnieniami (przez  chmury warstwowe i warstwowo-kłębiaste – St, Sc, Ns), słabymi lokalnymi opadami deszczu ciągłego lub mżawki, średnimi temperaturami wyższymi o 1-6 stopni od wartości typowych dla danej pory roku, wiatrem słaby do umiarkowanego z kierunków południowo-wschodnich i wschodnich (w górach często występuje halny), a nocą słabymi wizualnościami ograniczonymi przez silne zamglenia i mgły.

  Ale za nim taka cyrkulacja nastąpi, to w sobotę nad wschodnią Polska będzie w dalszym ciągu znajdował się pofalowany front chłodny łączący niż nad północno zachodniej Rosji z niżem znad południowych Włoch. Dlatego też w sobotę na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie będzie całkowite miejscami duże z opadami deszczu. Prognozy wskazują, że najwięcej opadów należy spodziewać się na obszarze od Śląska i Małopolski, przez centrum kraju, po Mazury i Podlasie, gdzie prognozowana suma opadów wynosi od 5 mm do 10 mm, miejscami do 15mm. Lepsza pogoda będzie występowała jedynie na Pomorzu oraz na zachodzie kraju, gdzie zachmurzenie w ciągu dnia będzie duże miejscami umiarkowane, ale rano będą występowały silne zamglenia oraz mgły. Temperatura maksymalna wyniesie od 9-11 stopni na przeważającym obszarze kraju, przez 12-13 stopni na zachodzie i południowym zachodzie do 15-17 stopni na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

  Niedziela pochmurna. W niedzielę zachmurzenie będzie całkowite miejscami duże. Rano silne zamglenia i miejscami mgły, a dodatkowo przed południem na wschodzie kraju mogą jeszcze pojawiać się lokalne słabe opady deszczu lub mżawki. W ciągu dnia nastąpi poprawa widzialność, choć zamglenia w wielu miejscach w kraju mogą utrzymywać się przez cały dzień. Wieczorem znów zaczną pojawiać się silne zamglenia, a miejscami nawet mgły. Temperatura maksymalna wyniesie od 9-10 stopni w północnej Polsce do 13-15 stopni Na podkarpaciu i Lubelszczyźnie, na pozostałym obszarze wyniesie od 10 do 12 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków wschodnich i południowo-wschodnich.

  Od poniedziałku do piątku - zachmurzenie przeważnie duże z przejaśnieniami do umiarkowanego. Nocami oraz w godzinach przedpołudniowych silne zamglenia i mgły, a dodatkowo miejscami mogą pojawiać się słabe opady deszczu. Prognozowana temperatura maksymalna od poniedziałku do środy wyniesie: od 10-13 stopni w północnej Polsce do 14-17 stopni w południowej Polsce. Od czwartku prognozowany jest lekki spadek temperatury o ok. 2 stopnie. Wiatr południowo-wschodni słaby do umiarkowanego.

  Podsumowując, wydaje się, że trafnie określiłem typ cyrkulacji nad Polską w nadchodzącym tygodniu. A co z zimą? Jak na razie, żadne prognozy jej nie „widzą”, przynajmniej jeśli chodzi o nadchodzące dwa tygodnie. J

  Autor: Marcin Leszczuk

  Autor: Marcin Leszczuk

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.