Wiadomości pogodowe

Reklama
 • (1) Fotografia z galerii zdjęć nadesłanych przez internautów. Zdjęcie tytułowe. Autor: Maria.

  (1) Fotografia z galerii zdjęć nadesłanych przez internautów. Zdjęcie tytułowe. Autor: Maria.

  (2) Fotografia z galerii zdjęć nadesłanych przez internautów. Autor: Urszula Lasota

  (2) Fotografia z galerii zdjęć nadesłanych przez internautów. Autor: Urszula Lasota

  (3) Fotografia z galerii zdjęć nadesłanych przez internautów. Autor: Ryszarda Szymańska

  (3) Fotografia z galerii zdjęć nadesłanych przez internautów. Autor: Ryszarda Szymańska

  (4) Typ BE	- południowa cyrkulacja pośrednia między cyrkulacją cyklonalną a antycyklonalną (wg. klasyfikacji B. Osuchowskiej-Klein).

  (4) Typ BE - południowa cyrkulacja pośrednia między cyrkulacją cyklonalną a antycyklonalną (wg. klasyfikacji B. Osuchowskiej-Klein).

 • Prognoza pogody na tydzień 04.01.- 10.01.2014 r.
  02.01.2014 23:09

  W nadchodzącym tygodniu sytuacja synoptyczna pozostanie bez zmian. Nadal układem sterującym pogodą w Europie, będzie bardzo głęboki niż, którego centrum będzie znajdowało się nad północnym Atlantykiem.

  • Reklama

   

  Niż ten będzie otoczony lub inaczej można powiedzieć blokowany ze wszystkich stron układami wysokiego ciśnienia, w związku z czym nie będzie mógł się nigdzie przemieścić. Na jego peryferiach będą tworzyły się i przemieszczały wtórne niże, które będą kształtowały pogodę w zachodniej Europie, a związane z tymi niżami fronty atmosferyczne wyrzucane siłą odśrodkową na zewnątrz tych ośrodków będą przemieszczały się również nad Polską przynosząc opady deszczu. Nad pozostałą Europą będą dominowały układy wysokiego ciśnienia. Dopiero pod koniec terminu prognozy, czyli pod koniec następnego tygodnia, rozpocznie się przebudowa pola barycznego nad Europą.

  Takiemu rozkładowi ciśnienia na poziomie morza nad Europą i północnym Atlantykiem odpowiada cyrkulacja typu BE, czyli południowa cyrkulacja pośrednia między cyklonalną i antycyklonalną (wg. klasyfikacji B. Osuchowskiej-Klein).

  Pogoda kształtowana przez ten typ cyrkulacji charakteryzuje się:

  - dużym zachmurzeniem z przejaśnieniami, przeważają chmury warstwowe St, Sc i Ns;

  - występują niewielkie  opady (0,7mm/dobę) w postaci deszczu lub śniegu – ciągłe;

  - występują zamglenia;

  - średnie temperatury są o 1-6°C wyższe od wartości typowych dla danej pory roku;

  - występują wiatry z południa i południowego-wschodu;

  - w górach przy tym typie cyrkulacji pojawia się halny.

  To ogólna charakterystyka pogody w tym typie cyrkulacji, a jaka będzie pogoda w poszczególnych dniach, postaram się teraz ją Państwu nieco bardziej szczegółowo przedstawić.

  W sobotę w całym kraju zachmurzenie duże i całkowite, jedynie w pierwszej części dnia na północnym-zachodzie zachmurzenie będzie duże z lokalnymi przejaśnieniami. W pierwszej części dnia słabe lokalne opady deszczu prognozowane są na północnym wschodzie i wschodzie kraju, po południu na wschodzie, a wieczorem w całym kraju zaczną pojawiać się zamglenia oraz lokalne mgły. Temperatura  maksymalna wyniesie od 5-6 stopni na północnym wschodzie kraju do 8-9 stopni na zachodzie.

  W niedzielę w całym kraju będzie pochmurno – zachmurzenie będzie całkowite z opadami deszczu, które w pierwszej części dnia zaczną zanikać na południowym zachodzie, a w drugiej części dnia na południu i w centrum. Nadal ciepło. Prognozowana temperatura maksymalna wynosi 6-7 stopni na północy do 9-10 stopni na południu.

  W poniedziałek nadal pochmurno. W całym kraju zachmurzenie będzie całkowite lub duże. Słabe opady deszczu rano występować będą na wschodzie kraju, a w ciągu dnia na południowym wschodzie oraz miejscami pojawiać się będą w północnej Polsce. W ciągu dnia termometry maksymalnie wskazywać od 4-5 stopni na północnym wschodzie do 7-8 stopni na południu i zachodzie.

  We wtorek w pierwszej części dnia znów zachmurzenie będzie przeważnie duże i całkowite, po południu będzie duże z przejaśnieniami na południu i południowym zachodzie kraju. Miejscami na północy kraju występować będą słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 6-7 stopni na północnym wschodzie do 8-10 stopni na  zachodzie kraju.

  Od środy do końca tygodnia będzie pochmurno. W środę w całym kraju występować będą słabe lokalne opady deszczu, w czwartek opady deszczu prognozowane są również głownie w północnej części kraju, a w piątek opady w całym kraju. W środę i w czwartek temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 5-6 stopni na północnym wschodzie do 8-9 stopni na południowym-zachodzie i zachodzie, a w piątek od 5-6 stopni na wschodzie do 7-8 stopni na zachodzie.

  Dodatkowo w tych dniach w całym kraju występować będą w ciągu dnia zamglenia, a nocami silne zamglenia i mgły.

  Szczegółowa prognoza pogody potwierdza, że przeprowadzona przeze mnie analiza typu cyrkulacji jest właściwa, a przedstawiona pogoda jest bardzo wysoce prawdopodobna.

  Ale czas pokaże jak będzie, natomiast pewne jest jedno. Wszyscy fani białego szaleństwa będą jeszcze musieli poczekać na śnieg lub udać się w jego poszukiwaniu w wysokie Alpy.

  Autor: Marcin Leszczuk

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.