Wiadomości pogodowe

Reklama
 • (1) Fotografia z galerii zdjęć nadesłanych przez internautów. Zdjęcie tytułowe. Autor: Adam Małyszko.

  (1) Fotografia z galerii zdjęć nadesłanych przez internautów. Zdjęcie tytułowe. Autor: Adam Małyszko.

  (2) Zdjęcie satelitarne.

  (2) Zdjęcie satelitarne.

  (3) Mapa górna 500hPa, prognoza geopotencjału na 12UTC na piątek 02.08.2013.

  (3) Mapa górna 500hPa, prognoza geopotencjału na 12UTC na piątek 02.08.2013.

  (4) Prognozowane temperatury maksymalne na sobotę 03.08.2013.

  (4) Prognozowane temperatury maksymalne na sobotę 03.08.2013.

  (5) Prognozowane temperatury maksymalne na niedzielę 04.08.2013.

  (5) Prognozowane temperatury maksymalne na niedzielę 04.08.2013.

  (6) Prognozowane temperatury maksymalne na poniedziałek 05.08.2013.

  (6) Prognozowane temperatury maksymalne na poniedziałek 05.08.2013.

  (7) Fotografia z galerii zdjęć nadesłanych przez internautów. Autor: Ryszarda Szymańska.

  (7) Fotografia z galerii zdjęć nadesłanych przez internautów. Autor: Ryszarda Szymańska.

 • Prognoza pogody na tydzień 03.08-09.08.2013
  02.08.2013 12:49

  Wszystko wskazuje na to, że pogoda w nadchodzącym tygodniu będzie małą powtórką z ostatniego tygodnia. Czyli będzie bardzo ciepło, pogodnie i słonecznie, choć nad Polską znajdą się też fronty atmosferyczne, które przyniosą opady. Ale więcej szczegółów poniżej.

  Spójrzmy na zdjęcie satelitarne (rys. 2), na którym widać dwa ośrodki niżowe, jeden z centrum nad północnym Atlantykiem, a drugi znad zachodniej Rosji. Te dwa ośrodki połączone są chmurami, które tworzą tak jakby „wstęgę” chmur, która ciągnie się od Maroka, przez Półwysep Iberyjski, zachodnią Francję, Wyspy Brytyjskie, Północy Atlantyk, Morze Norweskie, Skandynawię, środkowy Bałtyk, północno wschodnią Polskę, Białoruś, Ukrainę i Rosję. Widać również, że opisane wyżej chmury otaczają obszar w którym niebo jest bezchmurne. Jest to klin geopotencjału (rys. 3) znajdujący się w środkowej troposferze. I to właśnie ten klin będzie sterował pogodą w Polsce w nadchodzącym tygodniu, sprowadzając ciepłe powietrze z południowego zachodu oraz zapewni pogodne niebo.

  • Reklama

  W sobotę Polska będzie znajdowała się pod wpływem wyżu znad Bałtyku. W środkowej troposferze klin geopotencjału przemieści się nieznacznie na wschód. A z południowego-zachodu będzie napływało do nas ciepłe powietrze zwrotnikowe i dlatego też na zachodzie i południowym zachodzie kraju temperatura osiągnie 32-34 lokalnie 35-36 stopni. Chłodniej będzie na północnym-wschodzie – od 24 do 25 stopni, a na pozostałym obszarze od 26 do 31 stopni. W całym kraju będzie słonecznie, przeważnie będzie bezchmurnie, lokalnie w ciągu dnia na niebie pojawią się pojedyncze chmury kłębiaste. Wieczorem w miarę przemieszczania się dalej na wschód klina geopotencjału w środkowej troposferze, więcej chmur pojawi się na Nizinie Szczecińskiej i Ziemi Lubuskiej i mogą tam wystąpić przelotne opady deszczu i burze.

  W niedzielę nad zachodnią Polską będzie przemieszczał się chłodny front atmosferyczny, który przyniesie duże, lokalnie całkowite zachmurzenie oraz opady deszczu i burze. Na pozostałym obszarze nadal będzie słonecznie, zachmurzenie będzie małe do umiarkowanego. Tam gdzie będzie słonecznie to temperatury osiągną 28-30 stopni, tam gdzie będą chmury związane z frontem atmosferycznym, czyli w pasie od Warmii, Pomorza Gdańskiego przez Kujawy, Wielkopolskę, Ziemię Lubuską aż po Dolny Śląsk temperatury wyniosą od 24 do 28 stopni, a na północnym-zachodzie jedynie 23-26 stopni.

  Poniedziałek na wschodzie i południu będzie pochmurny  z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami, a na pozostałym obszarze będzie pogodnie za sprawą wyżu, który ulokuje się nad Bornholmem. Po południu w miarę upływu godzin zachmurzenie w całym kraju będzie malało do umiarkowanego i małego, a opady będą zanikały. Temperatury maksymalne wyniosą od 23-25 stopni na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach i Podlasiu do 26-28 stopni na pozostałym obszarze.

  Od wtorku do czwartku Polska zostanie podzielona na pogodny wschód i pochmurny z opadami deszczu i burzami zachód.  We wtorek i w środę termometry wskażą maksymalnie od 26-29 stopni na wschodzie do 29- 31 stopni na zachodzie, a w czwartek od 26-28 stopni na północnym-zachodzie do 30-33 stopni na południu.

  W piątek zapowiada się załamanie pogody. W całym kraju bezie pochmurno z opadami deszczu i burzami, jedynie w pierwszej części dnia na południowym-wschodzie będzie pogodnie. Temperatura maksymalna od 22-24 stopni na północnym-zachodzie i zachodzie do 26-28 stopni na wschodzie.

  Autor: Marcin Leszczuk

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.