Wiadomości pogodowe

Reklama
 • 1) Fotografia z galerii zdjęć przesłanych przez internautów. Zdjęcie tytułowe. Autor: Natalia.

  1) Fotografia z galerii zdjęć przesłanych przez internautów. Zdjęcie tytułowe. Autor: Natalia.

  2) Fotografia z galerii zdjęć przesłanych przez internautów. Autor: Natalia.

  2) Fotografia z galerii zdjęć przesłanych przez internautów. Autor: Natalia.

 • Prognoza pogody na tydzień 02.05-08.05.2015
  01.05.2015 13:18

  W ostatnim tygodniu kwietnia przyroda pokazała, co będzie nas czekało w następnych miesiącach, tak mniej więcej od maja do sierpnia. Przypomnijmy, mieliśmy do czynienia ze swoista pogodową przeplatanką, od słońca w godzinach przedpołudniowych, aż po ulewy z gradobiciem w godzinach popołudniowych. Również w pierwszym tygodniu maja pogoda będzie zmienna, a to za sprawą kolejnych frontów atmosferycznych, które będą przemieszczały się nad Polską.

  • Reklama

  Z prognostycznych map ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza wynika, że w początkowo sobotę Polaka będzie znajdowała się w polu obniżonego ciśnienia związanym z odsuwającym się niżem znad Bałtyku, którego miejsce wypełni klina wyżu nad Morza Norweskiego. W nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę Polska dostatnie się pod wpływ płytkiego wyżu znad Karpat, ale od poniedziałku do środy układem sterującym pogodą będzie niż znad Wysp Brytyjskich, który w końcówce tygodnia ustąpi miejsca układom wysokiego ciśnienia.

  W sobotę obszar ładnej i słonecznej pogody z zachmurzeniem małym lokalnie umiarkowanym, który rano będzie obejmował całą północną Polskę będzie systematycznie powiększał się. Większe zachmurzenie – duże do całkowitego z opadami deszczu (wysoko w górach śniegu) będzie początkowo występowało w całej południowej i południowo-wschodniej część kraju, a pod wieczór już tylko na krańcach południowo-wschodnich. Temperatury maksymalne wyniosą od 12 do 15 stopni, jedynie nad samym morzem oraz w górach nieco chłodnej - 10-13 stopni.

  Noc już w całym kraju pogodna, ale chłodna. Temperatura minimalna przeważnie od 2 do 4 stopni, jedynie nieco cieplej na południowym wschodzie kraju to od 4 do 6 stopni. Chłodniej w Sudetach i Karpatach, tam od 0 do 3 stopni. Dodatkowo prawie w całym kraju z wyjątkiem Lubelszczyzny i Ziemi Lubuskiej prognozowane są przygruntowe przymrozki do (-1) -(-0) stopni. Z prognoz pogody wynika, że będą to ostatnie przymrozki – przynajmniej do połowy maja.

  W niedzielę sprawdzi się stare meteorologiczne powiedzenie – „Cirrus na niebie – pogoda się.. zepsuje”. Niedzielny poranek będzie pogodny, na niebie, co prawda będą występowały wspomniane wyżej chmury Cirrus, których najwięcej będzie nad zachodnią i południowo-zachodnią Polską. To właśnie te chmury będą zwiastowały zmianę w pogodzie, która nastąpi następnych godzinach. W ciągu dnia zachmurzenie będzie wzrastało i wieczorem w całym kraju zachmurzenie będzie duże, a na zachodzie i południowym zachodzie kraju duże i całkowite i to właśnie tu w godzinach wieczornych pojawią się przelotne opady deszczu. W nocy opady te wejdą w głąb kraju do rana obejmując prawie całą Polskę. Temperatury maksymalne w niedzielę od 13-15 stopni na północy i północnym wschodzie do 16-18 stopni na pozostałym obszarze i lokalnie 19 stopni na Dolnym Śląsku.

  Od poniedziałku do środy nad Polską będą przemieszczały się kolejne strefy frontów atmosferycznych związanych z niżem znad Wysp Brytyjskich. Na ogół zachmurzenie duże lokalne wzrastające do całkowitego z opadami i przelotnymi opadami deszczu oraz burzami. Będzie cieplej. W poniedziałek od 14-16 stopni na północnym wschodzie do 19-21 stopni na południu i południowym zachodzie, we wtorek od 17-19 stopni na północnym wschodzie do 22-24 stopni na południu i zachodzie, w środę termometry pokażą od 15-18 stopni na północy i północnym zachodzie do 18-20 stopni na pozostałym obszarze.

  W końcówce tygodnia zachmurzenie będzie duże z przejaśnieniami. W czwartek opady deszczu, choć już mniejsze niż w dniach poprzednich, będą występowały na południu i południowym wschodzie kraju, a w piątek słabych lokalnych przelotnych opadów deszczu mogą spodziewać się mieszkańcy zachodniej oraz południowej Polski. W czwartek i w piątek temperatury maksymalne wyniosą od 16-17 stopni na północy do 19-20 stopni na pozostałym obszarze.

  Autor: Marcin Leszczuk

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.