Wiadomości pogodowe

Reklama
 • Anomalie temperatury powierzchni oceanów

  Anomalie temperatury powierzchni oceanów w dniu 9 września 2009 roku (żródło: World Climate Service na podstawie danych z National Weather Service

  Prognoza anomalii temperatury w Europie

  Prognoza anomalii temperatury w Europie: październik - listopad - I połowa grudnia (żródło: World Climate Service)

  Prognoza anomalii opadów w Europie

  Prognoza anomalii opadów w Europie: październik - listopad - I połowa grudnia (żródło: World Climate Service)

  Prognoza anomalii temperatury w Europie

  Prognoza anomalii temperatury w Europie: II połowa grudnia - styczeń-luty (żródło: World Climate Service)

  Prognoza anomalii opadów w Europie

  Prognoza anomalii opadów w Europie: II połowa grudnia - styczeń-luty (żródło: World Climate Service)

 • Prognoza pogody na chłodną porę roku.
  05.10.2009 13:24

  W czerwcu firma Meteogroup razem z firmą Storm Exchange opracowała prognozę pogody na lato, idąc tym tropem pod koniec września nasza firma razem z amerykańską firmą Prescient Weather Ltd opracowała prognozę pogody na późną jesień i wczesną zimę.

  • Reklama

  I tak jak poprzednia prognoza ta również wskazuje, że głównym czynnikiem kształtującym klimat, a szczególnie temperaturę na lądzie jest temperatura wód oceanów oraz zjawiska w nich zachodzące między innymi anomalie El Niño (po hiszpańsku chłopiec, dzieciątko) czy La Niña (po hiszpańsku dziewczynka)

  Ostatnia prognoza wskazuje, że temperatura powierzchni Oceanu Atlantyckiego, który wpływa na temperaturę w Europie utrzymuje się nadal powyżej poziomu normalnego.  

  Na północnym Atlantyku wyraźne są trzy anomalie temperatury powierzchni wody. Na zachód i południowy zachód od Wysp Brytyjskich temperatura powierzchni wody jest poniżej średniej wieloletniej, a wody o temperaturze powyżej średniej wieloletniej znajdują się w regionie podzwrotnikowym oraz na M. Norweskim (obrazek  nr  1).

  Porównując te dane z danymi historycznymi stwierdzono, że zapowiada się nam piękna jesień i piękny początek zimy. Prognozy wskazują, że temperatury na przeważającym obszarze (na południu od półwyspu Apenińskiego i Grecji aż po całą Skandynawię i zachodnią Rosję) późną jesienią i wczesną zimą (październik – grudzień) będą wyższe niż średnie klimatyczne (rys. 2), a dodatkowo centrum tego obszaru będzie względnie suche (rys. 3).

  Taki trend utrzyma się aż do połowy grudnia, kiedy to nastąpi zmiana. Chłodne i suche warunki będą występowały w całej północnej Europie (rys. 4 i 5), a w całej północnej Afryce oraz w całej Azji Mniejszej będzie w tym czasie ciepło i wilgotno.

  Podsumowując, na późną jesień i początek zimy pogoda w Polsce zapowiada się dość ładna, z temperaturami powyżej, a opadami poniżej średniej wieloletniej. Natomiast od połowy grudnia do końca lutego należy spodziewać się częstszych i długotrwałych mrozów. Ale są to tylko prognozy a jak będzie w rzeczywistości to czas pokaże.

  Autor: Leszczuk Marcin

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.