Wiadomości pogodowe

Reklama
 • Kwiaty w śniegu

  źródło: search.paphotos.com autor: John Giles

  Liście w śniegu i lodzie

  źródło: www.sxc.hu

  Liście w śniegu i lodzie

  źródło: www.sxc.hu

 • Prognoza na tydzień 28.02-06.03
  27.02.2009 14:54

  Za kilkanaście godzin zacznie się kolejny miesiąc tego roku – marzec. Jaki on będzie? Czy będzie ciepło i czy nie będzie już opadów śniegu? 

  • Reklama

  Przysłowia ludowe mówią, że: „W marcu jak w garncu”, a kolejne „W marcu śnieżek sieje, a czasem słonko grzeje”. Miejmy nadzieje, że więcej będzie tego słoneczka, które może wreszcie coraz mocnej będzie grzało, a sprzyjać temu będzie coraz dłuższy dzień. Dzisiejszy dzień jest dłuższy od najkrótszego dnia w ciągu roku o prawie 2,5 godziny.

  Ale spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka będzie pogoda do następnego piątku.

  Odsuwający się na wschód niż ustąpi miejsca klinowi wysokiego ciśnienia, który w sobotę i w niedzielę rozbuduje się nad Europą Środkową i Skandynawią. Klin ten zablokuje wędrówkę niżów znad zachodniej Europy oraz napływ ciepłego powietrza z zachodu, a skieruje do nas chłodniejsze powietrze od północnego zachodu.

  W sobotę początkowo w całym kraju będzie pochmurnie z zanikającymi opadami śniegu i śniegu z deszczem na wschodzie i południu, ale w ciągu dnia zacznie rozpogadzać się a opady będą zanikać. W niedzielę już prawie w całym kraju z wyjątkiem Ziemi Lubuskiej i Pomorza Zachodniego pogodnie i bez opadów. Zatem zachęcam do niedzielnych popołudniowych spacerów z całą rodziną.

  Temperatury maksymalne podczas weekendu będą bardzo podobne na wschodzie kraju ok. 0-2 stopni do 4-6 stopni na zachodzie. W sobotę temperatura minimalna będzie wynosiła od (-3)-(-1) na wschodzie do 0-1 na zachodzie kraju. W niedzielę będzie mroźniej we wschodniej części naszego kraju, a to za sprawą rozpogodzeń. I tak na wschodzie będzie około (-9)-(-7) stopnia a na zachodzie około 0 stopni.

  W poniedziałek pogoda podzieli Polskę na dwie części. Na wschodzie będzie pogodnie i bez opadów za sprawa wyżu, który utworzy się na klinie wysokiego ciśnienia, a na zachodzie pochmurno z opadami. Temperatura minimalna od (-10)-(-8) na wschodzie do (-1)-1 na zachodzie kraju, maksymalna od (-1)-2 na wschodzie do 5-7 stopni na zachodzie.

  W nocy z poniedziałku na wtorek rozpocznie się proces rozpadu wyżu a co za tym idzie otworzy się droga na wschód, bardzo głębokiemu niżowi znad Atlantyku. Kolejne dni będą świadczyły o zbliżaniu się niżu, gdyż na niebie będą przeważały chmury, z których od czasu do czasu popada deszcz. W czwartek i piątek już w całym kraju zachmurzenie duże i całkowite z opadami deszczu.

  Temperatury w ciągu dnia będą rosły i pod koniec tygodnia będą wynosiły od 3-5 stopni na wschodzie od 8-10 stopni na zachodzie kraju. Podobnie z temperaturami minimalnym. Na wschodzie będą jeszcze poniżej 0 stopni, natomiast na zachodzie wzrosną do 1-3 stopni.

  Autor: Marcin Leszczuk

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.