Wiadomości pogodowe

Reklama
 • Świstak wygrzewa się w promieniach wiosennego słońca

  Świstak źródło: www.oceanlight.com

  Najsłynniejszy świstak świata Phil

  Najsłynniejszy świstak świata Phil źródło: www.usatoday.com

  Prognoza anomalii temperatury w Europie

  Prognoza anomalii temperatury w Europie: luty - kwiecień (żródło: World Climate Service)

  Prognoza anomalii opadów w Europie

  Prognoza anomalii opadów w Europie: luty - kwiecień (żródło: World Climate Service)

 • Prognoza na okres luty-kwiecień
  02.02.2010 14:07

  Dziś, jak co roku jest Dzień Świstaka. Oczy wszystkich ludzi nienawidzących zimy skierowały się w kierunku miejscowości Punxsutawney w stanie Pensylwania, gdzie żyje najsłynniejszy świstak świata Phil. To on, jak co roku wychodzi ze swojej norki i oznajmia światu, kiedy skończy się zima.

  • Reklama

  Tak też stało się dzisiaj. Świstak Phil wyszedł z norki o godzinie 7.22 czasu lokalnego (13.22 czasu polskiego), zobaczył swój cień i zawrócił do niej. Zgodnie z legendą oznacza to, że czeka nas jeszcze długa zima.

  Poszukajmy zatem potwierdzenia tej prognozy w prognozie sezonowej przygotowanej przez naszą firmę razem z amerykańską firmą Prescient Weather Ltd.

  Ostatnia prognoza ze stycznia 2010 obejmująca okres od lutego do kwietna wskazuje na to, że surowe zimowe warunki, z którymi mamy do czynienia w Ameryce Północnej oraz w Europie prawdopodobnie powrócą po krótkiej przerwie.

  Temperatura na przeważającym obszarze Europy od północnej Rosji przez Skandynawię, zachodnią Europę aż po Półwysep Iberyjski będzie niższa niż średnia klimatyczna, cieplej natomiast zapowiada się na obszarze obejmującym wschodnią część M. Śródziemnego aż po Kaukaz.

  Jeśli chodzi o opady to prawie w całej południowej Europie od wschodniego wybrzeża Hiszpanii przez Półwysep Apeniński, Bałkany aż po Ukrainę będzie wilgotno, a na obszarze całej Skandynawii aż po Wyspy Brytyjskie będzie względnie sucho z sumami opadów poniżej średniej wieloletniej.

  Oba modele, na których została opracowana ta prognoza oraz dane historyczne zgadzają się w głównych jej obszarach, w związku z tym zaufanie do niej określane jest jako średnie do dużego

  W związku z tym zapowiada się, że przepowiednia świstaka Phila jest trafna i zima jeszcze szybko nam nie odpuści. Jak naprawdę będzie to czas pokaże.

  Autor: Marcin Leszczuk

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.