Wiadomości pogodowe

Reklama
 • Robert Kubica w barwach Renault.

  Robert Kubica w barwach Renault.

  Robert Kubica w Malezji.

  Robert Kubica w Malezji.

  Oberwanie chmury podczas GP Malezji w 2009 r.

  Oberwanie chmury podczas GP Malezji w 2009 r.

 • Pogoda uratuje widowisko podczas GP Malezji.
  03.04.2010 11:31

  Bernie Ecclestone i reszta wszystkich świętych włodarzy f1 próbują za wszelką cenę urozmaicić wyścigi tej formuły. Jednak kroki, jakie podejmują przypominają bardziej wędrówkę po omacku we mgle, niż przemyślaną strategia podnoszącą widowiskowość wyścigów i przyciągającą kibiców na tory i przed telewizory. Powoli zapominamy o kontrowersyjnym systemie KERS, który jest tylko potwierdzeniem moich słów powyżej.
  Już po pierwszym wyścigu sezonu 2010 f1 na torze Bahrain International Circuit podczas GP Bahrajnu mogliśmy zobaczyć pociąg składający się z bolidów formuły pierwszej zmierzający od startu do mety bez większych zmian w kolejności. Wszystko to było konsekwencją wprowadzenia od tego sezonu zmiany regulaminowej zabraniającej tankowania podczas wyścigu. Ta zmiana była argumentowana podniesieniem widowiskowości samych wyścigów jak i podniesienia poziomu bezpieczeństwa ( słynne pożary podczas tankowań, czy wyrywanie przewodów paliwowych z maszyn tankujących). Ta istotna zmiana doprowadziła, że w całym weekendzie f1 istotne są tylko i wyłącznie kwalifikacje, a nie sam wyścig. Zajęcie dobrego miejsca w kwalifikacjach to więcej niż 80 procent na dowiezienie tego miejsca do mety. Na większości torów wyprzedzenie poprzedzającego bolidu z czołówki stawki będzie niemal nie możliwe. Sam Robert Kubica po GP Bahrajnu mówił o nudzie podczas wyścigu choć on tak naprawdę ratował widowisko przebijając się z ostatniego miejsca po lekkiej kraksie na starci na ostateczną 11 pozycję na mecie. Kubica dokonał tego dzięki swym umiejętnością, ale również przez to, iż wyprzedzał bolidy słabszych teamów, które zamykają stawkę w tegorocznej edycji f1.

  • Reklama

  Podczas GP Australii opady deszczu dodały kolorytu walce na torze, płynne i szybkie dostosowanie taktyki do warunków panujących na torze okazało się być kluczem do zwycięstwa Jensona Buttona, a równa szybka jazda Kubicy oraz równie świetna strategia temu Renault pozwoliły mu na zajęcie doskonałego drugiego miejsca teoretycznie słabszym bolidem.

  Malezja jest wyjątkowo wymagającym dla kierowców f1 miejscem do rozgrywania wyścigów. Znajduje się w strefie klimatu równikowego wybitnie gorącego i wilgotnego, gdzie od kwietnia do października występują południowo zachodnie monsuny połączone z intensywnymi ulewami, a najcieplejszymi miesiącami są kwiecień i maj, kiedy to temperatura maksymalna wynosi  35 – 36 st.C. 

  Dość przypomnieć tropikalną burzę, jaka rozpętała się w ubiegłym roku w Malezji podczas GP. Opady deszczu były tak intensywne, iż w parę minut tor stał się rwącym strumieniem i dyrektor wyścigu musiał go przerwać po kilkunastu okrążeniach, bo warunki panujące na torze zagrażały bezpieczeństwu kierowców.

  Także i w tym roku pogoda sprawi wiele niespodzianek. Już dzisiejsze kwalifikacje pokazały jak wiele zależy od posiadania dobrej prognozy i jak należy dobierać strategię do zmiennych warunków pogodowych. Już podczas Q1 odpadli tacy pretendenci do podium jak Alonso, Massa czy Hamilton. Robert Kubica dzięki świetnej strategii zespołu i bezbłędnej jazdy wygrał Q1 w Q2 był drugi by ostatecznie w Q3 zająć szóstą pozycję.

  Po dokonaniu analizy synoptycznej mogę powiedzieć, iż podczas niedzielnego wyścigu na torze Sepang International Circuit w Kuala Lumpur wystąpią opady deszczu, które będą decydować o wyniku końcowym GP Malezji.

  Aktualna warunki atmosferyczne i prognoza pogody dla toru Sepang w Kuala Lumpur.

  Jeśli Robert w trudnych warunkach pogodowych wystartuje równie dobrze i czysto jak w Australii możemy być pewni, iż zajmie wysoką pozycję na mecie.

  A może nawet i na podium!!!

  Autor: K.M.

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.