Wiadomości pogodowe

Reklama
 • mapa temperatury powierzchni Atlantyku

  Zmiana temperauty powierzchni Ocenau Atlantyckiego w okresie 14 maja 2008 do 13 maja 2009 r

  prognoza anomalii temperatury w Europie

  Prognoza anomalii temperatury w Europie dla miesięcy letnich Storm Exchange

  prognoza anomalii opadów w Europie

  Prognoza anomalii opadów w Europie dla miesięcy letnich Storm Exchange

  prognoza anomalii temperatury w Ameryce Północnej

  Prognoza anomalii temperatury dla miesięcy letnich Storm Exchange

 • Pogoda na lato
  03.06.2009 07:32

  Zbliża się lato, sezon urlopów, wypoczynku. Każdy z nas zastanawia się, jakie będzie lato i każdy ma nadzieję, że będzie słoneczne i ciepłe. W mediach już pojawiają się prognozy długoterminowe na lato.

  • Reklama

  MeteoGroup razem z firmą Storm Exchange również opracowuje 90 dniowe prognozy pogody. Ostatnia opracowana pod koniec maja obejmuje okres 3 miesięcy letnich.

  Na klimat, a w szczególności na temperaturę na całym globie wpływ mają głównie wody Oceanów, których temperatury zmieniają się bardzo powoli. W ostatnich latach temperatura powierzchni Oceanu Atlantyckiego, który wpływa na temperaturę w Europie utrzymywała się powyżej poziomu normalnego i dlatego letnie warunki klimatyczne na obszarze Europy charakteryzowały generalnie temperatury wyższe niż średnie wielo-dekadowe. Jednakże, od ostatniego lata w większej części północnego Atlantyku wystąpiło znaczące ochłodzenie powierzchni wody. Wody otaczające Europę są generalnie od 0,5 do 2°C chłodniejsze niż w 2008 roku. Ten trend ochładzania znalazł odzwierciedlenie w znaku Atlantyckiej Oscylacji Wielodekadowej (generalnie polega na zmianie temperatury wód oceanicznych co kilka, kilkanaście lat), który stał się ujemny w styczniu 2009 roku, a w marcu 2009 roku osiągnął najniższą wartość od końca 1996 roku.

  Dlatego też względne ochłodzenie wód powierzchni oceanu otaczających Europę prawdopodobnie przyhamuje rozwój nadzwyczajnych i długotrwałych fal ciepła tego lata w Europie Zachodniej.

  Prognozy numeryczne z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych) wykazują, że temperatury powyżej normalnych dla wszystkich trzech letnich miesięcy wystąpią w rozległym regionie umiejscowionym na północ od Morza Czarnego.

  Modele numeryczne wskazują wysokie prawdopodobieństwo występowania temperatury poniżej średniej w północno-zachodniej Afryce. Ten scenariusz jest spójny z występowaniem niższej niż normalnie temperatury powierzchni morza przy północno-zachodnich wybrzeżach Afryki.

  Numeryczne prognozy opadów dla Europy tego lata są różne zależnie od regionu. Jednakże model prognoz klimatu przewiduje z uporem suche warunki we wschodniej Europie, a ECMWF sugeruje, że suchsze warunki wystąpią dalej na wschód. Szusza w rejonie Ukrainy jest spójna z oczekiwanym i niespotykanym ciepłem w tym regionie i w ten sposób Storm Exchange przewiduje opady poniżej minimalnych od Europy wschodniej do M. Kaspijskiego. Dalej na zachód Europy spodziewane są duże ilości opadów.

  W północno-zachodniej Afryce spodziewane jest, że ponad przeciętne zachmurzenie i opady będą towarzyszyły relatywnie niskim temperaturom, jednakże przymiotnik „wilgotne” jest użyty tutaj w sensie względnym, ponieważ normalny opad w miesiącach letnich wynosi mniej niż 10 mm w tym regionie. Więcej opadów niż normalnie jest także przewidywane na północno-zachodnich krańcach Europy, od północnych Wysp Brytyjskich do północnej Norwegii, wspólnie z aktywnym północnym szlakiem sztormów.

  Podsumowując można stwierdzić, że w Europie od Hiszpanii po Skandynawię temperatury nie będą znacząco odbiegały od średnich wieloletnich natomiast w północno-wschodniej Europie, w tym również w Polsce, oraz w Eurazji lato zapowiada się gorące i suche. Zachodnia Skandynawia i północna Wielka Brytania będą wilgotne, podczas gdy północno-zachodnia Afryka będzie względnie chłodna i wilgotna.

  Natomiast, jeśli ktoś wybiera się na wakacje do Stanów Zjednoczonych, to w Ameryce Północnej spodziewane są wilgotne i chłodne warunki w Pasie Kukurydzy (ang. Corn Belt –określenie części stanów Midwestu w Stanach Zjednoczonych Ameryki, charakteryzujących się wysoko rozwiniętym rolnictwem) i w regionie Wielkich Jezior tworząc korzystne warunki dla rolnictwa. Północno-zachodni obszar i północno-wschodni będą względnie ciepłe i suche. Storm Exchange prognozuje w obecnej chwili od 10 do 12 sztormów o sile pozwalającej na nadanie im imion oraz dwa duże huragany.

  Autor: Marcin Leszczuk Sebastian Bernatowicz

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.