Wiadomości pogodowe

Reklama
 • South Polar Winter Snow Deposits: Courtesy NASA/JPL-Caltech.

  South Polar Winter Snow Deposits: Courtesy NASA/JPL-Caltech.

 • Na Marsie pada śnieg
  13.09.2012 11:51

  Naukowcy z NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie dokonali zaskakującego odkrycia. Na podstawie obserwacji jakich dokonał Mars Climate Sounder, jedno z narzędzi badawczych zainstalowanych na Marsjańskim Orbiterze Rozpoznawczym, stwierdzili, że na Czerwonej Planecie pada śnieg. Różni się on jednak od naszego „ziemiańskiego” śniegu. Zwany jest „suchym lodem” i składa się z dwutlenku węgla, który zamarza w temperaturze dużo niższej niż woda, czyli -125 stopni Celsjusza. Opady śniegu zostały zanotowane nad południowym biegunem Marsa, podczas zimy w latach 2006-2007.  Dodatkowo teorię występowania śniegu na Marsie potwierdzają informacje z 2008 roku pochodzące z Lądownika Phoenix. Urządzenie to pozwoliło odnotować opady śniegu także na biegunie północnym. Śnieg ten jednak nie docierał do powierzchni Marsa. Obserwacje na biegunie południowym wskazują na to, że chmury są wystarczająco dużych rozmiarów, by śnieg mógł akumulować się na powierzchni.

  • Reklama

  Występowanie suchego lodu na południowym biegunie Marsa stwierdzono już wcześniej. Wielką wagę ostatniego odkrycia podkreśla fakt, że jest to jedyne, jak dotąd znane, miejsce w Układzie Słonecznym, gdzie zanotowano zjawisko opadu śniegu.

  Autor: Łucja Sobola

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.