Wiadomości pogodowe

Reklama
 • Burza tropikalna Lee i huragan Karia widziane przez satelitę GOES-13

  (1) Fotografia tytułowa. Zdjęcie satelitarne wykonana przez satelitę GOES-13, pokazujące burzę tropikalną LEE, huragan Katię oraz system 94L. Źródło: NASA/NOAA GOES Project.

  Prognozowana trajektorii przemieszczania się burzy tropikalnej LEE w ciągu najbliższych kilku dni

  (2) Prognozowana trajektorii przemieszczania się burzy tropikalnej LEE w ciągu najbliższych kilku dni. Źródło: NOAA National Hurricane Center.

  Prognozowana trajektorii przemieszczania się huraganu Katia w ciągu najbliższych kilku dni

  (3) Prognozowana trajektorii przemieszczania się huraganu Katia w ciągu najbliższych kilku dni. Źródło: NOAA National Hurricane Center.

 • LEE - tropikalna burza u wybrzeży Luizjany
  04.09.2011 09:25

  W zeszły weekend pisaliśmy o huraganie Irene, który przemieszczał się wzdłuż wschodniego wybrzeża USA, a w tym tygodniu tropikalna burza o imieniu Lee, wędruje wzdłuż wybrzeża Luizjany stanu zniszczonego przed sześcioma laty przez huragan Karina.

  • Reklama


  Eksperci z Krajowego Centrum ds. Huraganów (NHC) w Miami na Florydzie szacują, że burza tropikalna o imieniu Lee (na ten czas nic nie wskazuje na to, żeby rozwinęła się do huraganu), której towarzyszą gwałtowne ulewy i silny wiatr, może przynieść lokalnie nawet do 50 cm deszczu w ciągu kilkunastu godzin. Lee przesuwa się bardzo wolno, z prędkością około 5 km/h w kierunku północno-wschodnim, a prędkości wiatru osiąga ok. 75 km/h.

  Tak wysokie opady deszczu mogą przynieść wielkie powodzie, szczególnie dla miast położonych wzdłuż wybrzeża Luizjany (gdzie domy niejednokrotnie stoją na mokradłach), a w szczególności dla dotkniętego tak przez huragan Katarina – Nowego Orleanu.

  Dlatego też lokalne władze postawiły w stan najwyższej gotowości wszystkie służby ratunkowe i porządkowe, apelują do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności, oraz nakazały przymusową ewakuację terenów niżej położonych (np. dzielnicy Jean Lafitte w Nowym Orleanie). Również ze względu na bliskość burzy i związane z nimi silne wiatry, ewakuowano pracowników z wielu platform wiertniczych w południowej części Green Canyon.

  Obok wysokich opadów deszczu i zagrożenia powodzią, burza przyniesie też ulgę południowym stanom USA (cześć Alabamy, Mississippi i Luizjany), które od miesięcy zmagają się z wielką suszą. Na deszcz liczyli też mieszkańcy, a w szczególności rolnicy ze stanów Teksas i Nowy Meksyk, ale większość opadów deszczu spadła daleko na wschód od Teksasu.

  "Katia" coraz silniejsza

  Kolejny huragan "Katia" osiągnął nad Atlantykiem prędkość ponad 110 km/h i kieruje się na północny-zachód. Prognozy wskazują, że pod koniec tygodnia Katia może zagrozić wschodniemu wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, które jeszcze nie uporało się ze skutkami przejścia ubiegłotygodniowego huraganu " Irene".

  Autor: Marcin

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.