Wiadomości pogodowe

Reklama
 • Cuauhtemoc Zdjęcie Julien Behal

  Cuauhtemoc Zdjęcie Julien Behal

 • Konie w meteorologii
  04.10.2012 15:13

  Wiatr możemy analizować w meteorologii na wiele sposobów, jednakże najczęściej generalizujemy szczegóły i ujednolicamy skalę mikro by zrozumieć pewne zjawiska w szerszym ujęciu.

  • Reklama

   


  Poniżej przedstawię kilka interesujących faktów dotyczących wiatru i tego, jak był on postrzegany przez ludzi w dawnych czasach bardzo od niego zależnych, czyli żeglarzy:

  Pasaty: system stałych wiatrów ogólnej cyrkulacji atmosfery występujący w szerokościach zwrotnikowych pomiędzy 30° szerokości geograficznej północnej i 30° szerokości geograficznej południowej: wiatry te wieją z wyżów podzwrotnikowych w kierunku równikowego pasa obniżonego ciśnienia, na półkuli północnej mają kierunek północno-wschodni, a na południowej – południowo-wschodni. Historycznie, wiatry te były wykorzystywane przez żeglarzy do przekraczania oceanów. To z kolei umożliwiło kolonizację, handel herbatą i kawą, dominację Europejczyków na świecie, oraz, od czasu do czasu spowodowało zniszczenie cywilizacji nieodpornych na europejskie zarazki. Dzisiaj wiemy, że wiatry te odpowiadają za przemieszczanie się tropikalnych cyklonów, które tworzą się nad Atlantykiem, Pacyfikiem i południową częścią Oceanu Indyjskiego.

  Równikowa strefa cisz: zwana także międzyzwrotnikową strefą konwergencji znajduje się pomiędzy 5° szerokości geograficznej północnej i 5° szerokości geograficznej południowej jest to strefa słabych wiatrów o zmiennych kierunkach lub cisz znajdująca się w obrębie równikowej bruzdy niskiego ciśnienia, szczególnie wyraźnie wykształcona jest nad oceanami. Żeglarze bardzo unikali tej strefy, gdyż wpłynięcie tam mogło oznaczać albo utknięcie w niej na kilka tygodni, lub także napotkanie bardzo gwałtownych burz. Strefa ta charakteryzuje się bardzo zmiennymi typami pogody, co nie było zbyt bezpieczne dla żeglugi w minionych wiekach. Obecnie międzyzwrotnikową strefę konwergencji wykorzystuje się do śledzenia komórki Hadley’a oraz przewidywania suchych i wilgotnych okresów w tropikach.


  Końskie szerokości geograficzne: pas cisz podzwrotnikowych, rozciągający się po obu stronach równika (28-32°). Nazwa powstała stąd, że w epoce żaglowców statki przewożące konie z Europy do Ameryki, często całymi tygodniami czekały w tej strefie na wiatr i traciły nieraz cały ładunek zwierząt wskutek braku wody i paszy.

  Autor: Sebastian Bernatowicz w oparciu http://www.weathercast.co.uk/ o

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.