Wiadomości pogodowe

Reklama
 • Kubica na mokrym Spa. v10.pl

  Grafika belgijskiego toru. v10.pl

  Taka pogoda to loteria. v10.pl

  Opony na suchą nawierzchnię?v10.pl

  Czy na mokrą? v10.pl

 • Deszczowe GP Belgii.
  28.08.2010 13:09

  Tegoroczne wakacje dla wielu z nas jeszcze trwają, a kierowcy formuły pierwszej już wrócili do pracy i podczas tego weekendu stawili się w Belgii, gdzie na torze Spa Francorchamps powalczą o GP Belgii.

  • Reklama

  Tor Spa Francorchamps, jest wyjątkowym obiektem sportów motorowych. Położony pośród pofałdowanych i zalesionych wzgórz Ardenów. Na pierwszy rzut oka widać różnice pomiędzy nim, a sterylnymi nowymi torami projektowanymi przez Hermann Tilke w Abu Zabi czy Bahrajnie. Spa jest wkomponowany w naturalne ukształtowanie terenu, dzięki czemu linia toru naprzemiennie wznosi się i opada. Różnica wzniesień oraz ciekawe zakręty nadają temu torowi niesamowity charakter. Podczas GP Belgii na torze Spa Francorchamps zobaczymy jeden z najciekawszych zakrętów na świecie – ultraszybki zakręt Eau Rouge. Przebiega on przez swoiste siodło (znaczne zagłębienie terenowe), a następnie pnie się do góry. Wszystko to połączone z bardzo szybkim łukiem. Kierowcy F1 pokonują ten wyjątkowy zakręt z prędkością około 300 km/h, a przeciążenia działające na ciało zawodnika sięga do 5G. Minimalny błąd kierowcy, czy usterka bolidu w tym miejscu może skutkować poważnymi konsekwencjami.

  Okrążenie Spa Francorchamps należy do najdłuższych okrążeń torów wyścigowych i wynosi 7 kilometrów i 4 metry. Jest to także jeden z szybszych torów, ponieważ większość dystansu pokonuje się z pedałem przyspieszenia niemal w podłodze, a płynne przechodzenie jednego zakrętu w drugi pozwala kierowcom na rozwijanie wysokich prędkości.

  Renault wreszcie ukończyło pracę i wyposażyło bolidy R30 w kanał F.  Dzięki temu Robert Kubica będzie mógł w swoim bolidzie na długich prostych wygasić opór aerodynamiczny tylnego skrzydła, dzięki czemu osiągnie większą prędkość, a w krętych sekwencjach toru ponownie skierować strugi powietrza na skrzydło dociskając mocniej tylną oś do nawierzchni toru.

  Belgijski tor wydaje się być idealnym do wprowadzenia kanału F do bolidu i jego efektywne wykorzystanie. Potwierdza to także Robert Kubica, który mówiąc o ustawieniu bolidu na GP Belgii mówi, iż jest wyjątkowo proste – minimalny docisk i maksymalna prędkość. Widać, zatem, iż kanał F zwiększy możliwości wyjściowych ustawień bolidu.

  Jednak jest jeden warunek, aby wszystko co opisałem powyżej zagrało. Tym warunkiem jest suchy tor, bo tylko wtedy kierowcy pojadą na maksymalnych prędkościach, a Robert w pełni będzie mógł wykorzystać najnowsze rozwiązania techniczne bolidu R30.

  Jednak pogoda w ten weekend będzie nad Spa Francorchamps nieprzewidywalna. Już podczas piątkowych treningów kierowcy jeździli i po mokrym i po suchym torze. W sobotę podczas kwalifikacji, jedna część toru była sucha, a inna mokra po deszczu, który przeszedł tylko nad częścią toru. Jazda w takich warunkach to dla kierowców istna loteria i jednocześnie sprawdzian własnych umiejętności.

  Na tak trudny wyścig przygotowałem specjalna najnowszą prognozę pogody dla Spa Francorchamps.

  Prognoza pogody, aktualne warunki pogodowe, radar meteorologiczny dla Spa Francorchamps.  

  Autor: KM

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.