Wiadomości pogodowe

Reklama
 • Zdjęcie z prywatnej galerii autora

  Zdjęcie z prywatnej galerii autora

  Zdjęcie z prywatnej galerii autora

  Zdjęcie z prywatnej galerii autora

 • Co ze Świętami?
  13.12.2011 13:36

  Chyba zabawię się w „szamana” i spróbuje spojrzeć w przyszłość. Nie będę tak dalekosiężny i zapewne tak dokładny jak kapłani w starożytnym Egipcie, którzy wg. mojego byłego przełożonego potrafili z dużą dokładnością przepowiedzieć pogodę dla Faraona na co najmniej 6 miesięcy w przód.

  • Reklama


  Ja spróbuję przedstawić prognozę pogody na najbliższe święta. Zapewne każdy z nas chciałby, by w czasie świąt ziemia pokryta była białym puchem i by świąteczne dni nie były mroźne.

  Pierwsze dni grudnia nie nastrajają pozytywnie. Co prawda opady występowały ale przy dodatnich temperaturach (od początku grudnia średnia temperatura dla Warszawy wynosiła ok. 2-3 stopni) więc nie było co liczyć na śnieg.

  Dlaczego tak się dzieje? A to dlatego, że układy baryczne tak się układają względem siebie, że cały czas mamy do czynienia z adwekcja zachodnią lub południowo-zachodnią, która sprowadza do Polski cieple masy powietrza polarnego morskiego.

  Jednak jak wynika z obecnie dostępnych prognoz ta sytuacja zmieni się tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Wtedy to prognozowane jest zejście niżu z północy, który przyniesie nam opady śniegu. 24 grudnia centrum niżu wg prognoz będzie znajdowało się nad zachodnią Rosją i Białorusią a nad Atlantykiem będzie znajdował się wyż. Takie wzajemne położenie dwóch układów barycznych sprawi, że do Polski będzie napływało mroźne arktyczne powietrze z północy. Dodatkowo centralna Rosja będzie znajdowała się pod wpływem rozległego wyżu syberyjskiego, który zablokuje przemieszczanie się wspomnianego niżu na wschód. Dlatego do końca świąt pozostaniemy w zasięgu niżu, z chmur którego będzie padał śnieg.

  Zapewne wszyscy się cieszą z takiej prognozy pogody, gdyż św. Mikołaj ma duże szanse przyjechać do nas na saniach, pod warunkiem że byliśmy w tym roku grzeczni. Bo jak powiedział król Julian „św. Mikołaj wszystko to widzi”.

  Co do temperatur i ilości tego śniegu na chwilę obecną nie będę się wypowiadał, gdyż zdaję sobie sprawę, że mówienie o ilości śniegu na prawie 144 h do przodu jest jak wróżenie z fusów.

  Autor: Marcin L.

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.