Wiadomości pogodowe

Reklama
 • Światowa Konferencja Klimatyczna

  źródło: http://en.cop15.dk

  Klimat w dawnej Warszawie

  źródło: http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/

  Klimat w dawnej Warszawie

  źródło: http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/

 • 15 Światowa Konferencja Klimatyczna. Globalne ocieplenie jest czy go nie ma?
  07.12.2009 18:27

  W dniu dzisiejszym w Kopenhadze rozpoczęła się 15 Światowa Konferencja Klimatyczna, która ma za zadanie wypracowanie porozumienia w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, aby zahamować postępujące zmiany klimatu. Dodatkowo biorący udział w konferencji politycy i naukowcy, chcą powołać nowy dokument, który zastąpiłby Protokół z Kioto.

  • Reklama

  Przy okazji konferencji w ostatnich dniach można było usłyszeć w radiu i telewizji oraz przeczytać w prasie czy w Internecie wiele sprzecznych informacji na temat globalnego ocieplenia. Zaczęło się pod koniec listopada, kiedy to hakerzy wykradli z Uniwersytetu Wschodniej Anglii i opublikowali tysiące maili i dokumentów na temat globalnego ocieplenia. Z treści korespondencji i dokumentów, wynika, że jedynym z głównych celów badań, było wskazanie zmian temperatury na Ziemi i zrzucenie całej odpowiedzialności za globalne ocieplenie na człowieka.

  Naukowcy związani z badaniami klimatu twierdzą, że materiały zostały specjalnie wykradzione, wybrane, lub spreparowane, by powstrzymać wprowadzenie zmian dotyczących emisji gazów cieplarnianych na szczycie klimatycznym w Kopenhadze. Natomiast przeciwnicy teorii globalnego ocieplenia okrzyknęli odkrycie "największym spiskiem XXI wieku".

  Zacząłem się zastanawiać, gdzie leży prawda. Czy globalne ocieplenie to fakt czy mit. Wpisując w przeglądarkę internetową „globalne ocieplenie + fakty i mity” wyskoczyło tysiące odnośników. Którymś z kolei był odnośnik do filmu „Globalne Ocieplenie – Globalny Szwindel” zamieszczonego na portalu YouTube.

  W filmie tym można usłyszeć, tezy:

  „Nie ma żadnych naukowych dowodów, które łączą ocieplenie klimatu w XX wieku z gazami cieplarnianymi emitowanymi przez człowieka.”

  „Klimatolodzy muszą wyszukiwać problemy, żeby otrzymać pieniądze na znalezienie rozwiązania.”

  „Prawda jest taka, że dziesiątki tysięcy posad zależą od Globalnego Ocieplenia. To jest wielki biznes.”

  Po obejrzeniu filmu, zacząłem zastanawiać się o co w tym wszystkim chodzi. O pieniądze? O władzę? Sam nie wiem.

  Postanowiłem więc poszukać i porównać dane dotyczące temperatury na przestrzeni wieków w Polsce. Przecież każdy z nas pamięta opowieści dziadków, o mroźnych i śnieżnych zimach oraz pamięta zimowe krajobrazy w filmach o tematyce historycznej pełne śniegu. W czasie tych poszukiwań natrafiłem na „Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”, a w nim, w tomie XIII na opis klimatu Warszawy na początku XIX wieku.

  W opisie tym można przeczytać między innymi:

  „W grudniu, styczniu i lutym termometr się podnosi niekiedy do +14,4°C lub spada do -33°C, w marcu bywają ciepła dochodzące 20°C i mrozy sięgające 27,5°C. Jedynie w czerwcu, lipcu i sierpniu termometr nie opada do zera. W maju i wrześniu trafiają się mrozy sięgające do -5.”

  „Średnia temperatura roczna (z lat 1826-1880) wynosi +7,39°C.”

  Średnia roczna temperatura powietrza w latach 1971-2000 wyniosła ok. 8,1°C (źródło: „Atlas klimatu Polski” pod redakcją Haliny Lorenc, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Warszawa 2005.)

  „Czerwiec, lipiec i sierpień cechuje powolny przyrost ciepłoty od 15,67 do 19,31 i stopniowe obniżanie ciepłoty w drugiej połowie sierpnia do 16,4. Obniżanie to wzmaga się we wrześniu z 15,98 do 11,64, a w październiku przedstawia gwałtowny spadek z 11,43 do 4,51. Niżej zera ciepłota spada dopiero 20 listopada, by po małych wahaniach się w kierunku ku górze, rozpocząć między 13 a 20 grudniem porę zimową, ze średnia -3, która dosięgnie -5,69 w dniu 3 stycznia. Peryod ostrzejszego zimna trwa do 15 lutego.”

  „Najwyższa i najniższa ciepłota prawie jednakowo oddalają się od zera, a mianowicie ciepło dochodziło wyjątkowo 36°C, średnio zaś 32°C, a zimno największe -33°C, średnio zaś -30°C. Właściwie są tylko dwie wybitne pory roku: ciepła od maja do końca września i zimna od listopada do końca marca, zaś miesiące: kwiecień i październik są przejściowymi od jednej do drugiej pory. Średnia pora zamarzania Wisły przypada na 28 grudnia a puszczania lodów na 5 marca.  Najdłużej lód trwał przez 125 dni w zimie z 1829 na 1830 r. Średni peryod wynosi 68 dni. Niekiedy Wisła zamarza po dwa i trzy razy, a niekiedy całą zimę jest wolna od lodu.”

  Podsumowując już w XIX wiek w miesiącach zimowych zdarzały się odwilże i temperatury jak na zimę bardzo wysokie (+14,4°C), a w miesiącach letnich zdarzały się upały z temperaturami ponad 35°C. Przebieg temperatury w ciągu roku nie zmienił się od stuleci. Ostatnio narzekamy bardzo często, że nie ma wiosny i jesieni, podobnie było już w XIX wieku, kiedy zaobserwowano, że ciepła pora roku trwa od maja do końca września, a zimna od listopada do końca marca, zaś miesiące: kwiecień i październik są miesiącami przejściowymi.

  W związku z tym nie umiem odpowiedź Państwu, na pytanie zawarte w temacie. Moje poszukiwania na potwierdzenie lub zaprzeczenie teorii „Globalnego Ocieplenia” będą trwały nadal. Bardzo uważnie będę śledził doniesienia z Konferencji w Kopenhadze, by dowiedzieć się czegoś więcej. Na pewno na tym spotkaniu zostaną przedstawione nowe fakty na temat zmian klimatu. O czym poinformuję Państwa jak najszybciej.

  Autor: Marcin Leszczuk

MeteoGroup informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej na ich temat proszę kliknąć tutaj.